jasenie_kalvaria-2.jpg

Cyklookruh Predajnianska kalvária

Náročnosť: Ľahká
Vzdialeniosť v km: 14
Výškové metre : 180
Trasy z : Dolné Horehronie
Varianty trasy: Nie
Gpx na stiahnutie: Áno

Jasenie, jedná z podhorských obcí posadených priamo pod hrebeň Nízkych Tatier. Rekreační cyklisti a rodiny s deťmi tu nájdu cyklotrasy bez prístupu motorovej dopravy, ale aj príjemné okruhy v prírode s výnimočnými výhľadmi, či zaujímavosťami. Jedným z nich je okruh Predajnianskou kalváriou.

 

jasenie kalvaria 1

 

Vybraná cyklotrasa začína v obci na križovatke cyklotrás pri kostole, kde sa vyberieme západne cez obec po žltej cyklotrase 8608 asi 500 m rovno smerom na miestnej kúpalisko, pred ktorým odbočíme vľavo a pokračujeme cyklotrasou na miestny vrch, odkiaľ je Horehronské podolie i masív Nízkych Tatier ako na dlani. Štrková cesta ústí do poľnej cesty cez pasienky smerom do Predajnej. Tu sa malí i veľkí môžu občerstviť malinami, či trnkami. Po 2 km prichádzame na rázcestie Kalvária, ku ktorej vedie širší lesný chodník so značným stúpaním, ale stojí zato k nej nahliadnuť. Zo spomínaného rázcestia pokračujeme vpravo poľnou cestou cez miestnu časť Kamenisté až zídeme dolu popri tréningovom biatlonovom areály so strelnicou a stále pokračujeme cyklotrasou ktorá sa láme vľavo ku hlavnej križovatke v Predajnej, kde odbočíme vľavo a napojíme sa na modrú cyklotrasu 2576 priamo do centra obce so zrekonštruovaným námestím, kde je možnosť občerstviť sa, či preskúmať historickú národnú kultúrnu pamiatky dreveného mlynu s expozíciou.

 

Jasenie Predajna kalvaria 6

 

Ďalej modrá cyklotrasa prechádza smerom do obce Podbrezová – miestnu časť Lopej popri kostole mierne vľavo a hneď vpravo popri cintoríne po ceste v napojení sa na zelenú cyklotrasu 5579. Po 1,5 km prídeme na rázcestie pri Gudronových jamách, a odbočíme vľavo napojením sa opäť na modrú cyklotrasu 2576, ktorá pokračuje okruhom až do Jasenia. Skrátiť sa dá na rázcestí odbočením vľavo po žltej cyklotrase cez intravilán obce.
V závere cyklotrasa končí pro kostole Jasenie v bode štartu a blízko od kúpaliska, ktoré padne zaiste cyklistom ako dobrá odmena.

 

jasenie predajna kalvaria 9

 

Zaujímavosti

Cyklotrasa vedie cez obec Predajná, kde sa nachádza Mlyn s náhonom sa nachádza v obci Predajná na ulici Bečov v dome č.109 a majiteľom je Ondrej Čipka. Je súčasťou historickej zástavby obce, zachovaná vo svojej hmote, pôdoryse a pôdorysom členení, s konštrukciami, vykazujúcimi vysokú mieru autenticity. Je súčasťou historickej zástavby obce, zachovaná vo svojej hmote, pôdoryse a pôdorysom členení, s konštrukciami, vykazujúcimi vysokú mieru autenticity.

 

Jasenie Predajna kalvaria 4

 

Občerstvenie
Trasa začna i končí v obci Jasenie, kde sa nachádza pohostinstvo a približne v strede trasy v obci Predajná je možnosť taktiež občerstviť sa v miestnom pohostinstve i bistre Hamky Mňamky, či zakúpiť si niečo v obchode.

 

jasenie predajna kalvaria 2

 

Stav trasy
Trasa v úvode vedie poľnou cestou až lúkou, zachádzka priamo ku kalvárii na je širšej lesnej ceste. Neskôr trasa prechádza do asfaltovej cesty až do jej samotného záveru.

 

jasenie predajna kalvaria 8

Vzdialeniosť v km: 14     Výškové metre : 180