kabatova_3.jpg

Výhľady nad Breznom z Kabátovej

Náročnosť: Stredná
Vzdialeniosť v km: 32
Výškové metre : 800
Trasy z : Brezno
Varianty trasy: Nie
Gpx na stiahnutie: Áno

Malý okruh juhovýchodnými pasienkami cez hrebene Koreňová, Kabátová a popri prírodnej rezervácii Rohoznianska jelšina vás po dobrom výšľape zoberú na malý kúsok raja na zemi medzi samoty, kde môžete v tichu rozjímať nad krásami Balockých vrchov a hrebeňami Nízkych Tatier. Nadýchať sa vône lesov a na druhej strane doliny priučiť sa i čo to hospodáriť prechodom cez lazy nad miestnou časťou Rohozná, Valachová a Kozlovo.

 

 

Z námestia Brezna vedie trasa po hlavnej ceste 66 v smere Červená skala. Po 3,8 km prichádzame do časti Bujakovo, kde hneď na začiatku odbočíme vpravo po novom moste k Harmaneckým papierňam. Tu pokračujeme modrou cyklotrasou 2570 po asfaltovej ceste pomedzi domy o 800 m odbočíme nad cintorínom prudko vľavo popod chatovú rekreačnú oblasť k rázcestiu Kozlovo, kde pokračujeme lazovitým osídlením  modrou cyklotrasou 2570 so štrkovým povrchom  k rázcestiu Valachovo pri železničnom priecestí. Pokračujeme rovno cez priecestie žltou cyklotrasou 8594, ktorá ústí na hlavnú cestu 530, kde pokračujeme vľavo smerom na Tisovec (po pravej ruke odpočívadlo pamätník SNP s výhľadom na Nízke Tatry).

Pokračujeme hlavnou cestou 530 do časti Rohozná, 200 m pred železničným priecestím zídeme z hlavnej cesty vpravo a pokračujeme žltou cyklotrasou 8594 s asfaltovým povrchom k rázcestiu Rohozná – Rosička. Tu odbočíme vpravo na zelenú 5573 smerom na Kabátovú po nespevnenej ceste miernym dlhým stúpaním popri koryte Breznianskeho potoka 5 km. 

Prichádzame k rázcestiu Kabátová (909 m n.m.), kde odbočíme vpravo a pokračujeme klesaním po zelenej  5571 poľnou cestou pomedzi pasienky s chatkami s výhľadom na Nízke Tatry 3,8 km až po rázcestie Čierny Balog - Ungrovo (773 m n.m.). Pozor tu pokračujeme vpravo po zelenej 5571 prudkým klesaním po štrkovej ceste takmer 2 km a prichádzame k hlavnej ceste k rázcestiu Vrchdolinka, kde odbočíme vpravo a pokračujeme na Brezno hlavnou cestou 529.

Variant trasy

Ak máme dostatok síl môžeme sa z rázcestie Vrchdolinka pokračovať horizontom cez Lúčky, je tu prechod z hlavnej cesty na druhú stranu po poľnej cyklotrase modrá 2569, ktorá sa napojí na hlavnú cestu pri sídlisku Mazorník v Brezne. (+7 km)Ak máme dostatok síl môžeme sa z rázcestie Vrchdolinka pokračovať horizontom cez Lúčky, je tu prechod z hlavnej cesty na druhú stranu po poľnej cyklotrase modrá 2569, ktorá sa napojí na hlavnú cestu pri sídlisku Mazorník v Brezne. (+7 km)

Vzdialeniosť v km: 32     Výškové metre : 800