chata_burda_1.jpg

Na chatu Burdu cez Chlipavice

Náročnosť: Ťažká
Vzdialeniosť v km: 72
Výškové metre : 420
Trasy z : Brezno
Varianty trasy: Áno
Gpx na stiahnutie: Áno

Kúsok prekrásneho kraja čo sa so zbojníkmi spája ukáže cez sedlo Chlípavice rázovité osídlenie našich predkov na lazoch s výhľadom na Klenovský Vepor a zastávkou na Sedliackom dvore s tradičným občerstvením starých mám. Dupot kopýt naprieč Huculskou magistrálou vás odprevadí do prekrásnych bukových lesov, po Zbojníckom chodníčku až sa otvorí čarokrásne miesto nad Muránskou planinou, kde pokoj a ticho osláviť môžete v kaplnke sv. Juraja s vyhliadkovou vežou. Príjemne schladiť sa môžete v Zbojníckych kúpeloch a do popuku najesť na Zbojníckom dvore na Salaši Zbojská. 

 

 

Trasa vedie z námestia Brezna modrou značkou 2569 po hlavnej ceste 529 v smere Čierny Balog - Hriňová, miernym stúpaním prídeme na vrchol miestnej časti Vrchodolinka.

Tu pokračujeme ďalej po hlavnej ceste miernym klesaním, kde po pravej ruke uvidíme začiatok obce Čierny Balog, prejdeme rovinkou po pravej ruke minieme odbočku na lyžiarske stredisko a na najbližšej odbočke pôjdeme vľavo do centra obce Čierny Balog po vedľajšej ceste a zároveň modrej 2569. Opäť pokračujeme stále rovno po asfaltovej ceste smerom na miestnu časť Doobroč, na križovatke za kostolom pokračujeme rovno napojením sa na žltú 8583, na konci miestnej časti Šaling prejdeme popri rampe a asfaltovou cestou pokračujeme rovno ku chate Boldiška, za ktorou na križovatke odbočíme pri navigačnom stĺpiku vľavo a pokračujeme miernym stúpaním žltou 8583 do sedla Chlípavica (posledných 500 m po štrkovej ceste).

Odtiaľto pokračujeme ďalej štrkovou cestou miernym klesaním po žltej trase 8583 smerom do sedla Diel. Tu prichádzame na väčšie rázcestie, pozor prejdeme rovno na modrú cyklotrasu 2570 dolinou Plačková, ktorou vyjdeme na pláne Muránskej planiny priamo ku Kaplnke sv. Juraja s Vyhliadkovou vežou, z ktorej dovidíme až na Chopok.

Následne zídeme dole poľnou cestou na Zbojnícky dvor Salaš Zbojská, kde si môžeme dobiť elektrobicykle a najesť na Zbojníckom dvore. *

Zo salaša Zbojská pokračujeme po nabití celej baterky pozor modrou cyklotrasou 2570 cez sedlo Burda nespevnenou cestou. V sedle Burda sa môžeme občerstviť v rovnomennej  horskej chate.

Zo sedla Burda pokračujeme miernym klesaním červenou cyklomagistrálou 040 popri národnej rezervácii Malá Stožka  k rázcestiu pri horárni Pätina dolinou Hronec do obce Závadka nad Hronom a do Brezna po hlavnej ceste 66 tj. 23 km

Vzdialeniosť v km: 72     Výškové metre : 420