0
0
Horná Lehota

Náročnosť: Ťažká
Vzdialeniosť v km: 33
Výškové metre : 1030
Trasy z : Horná Lehota
Varianty trasy: Nie
Gpx na stiahnutie: Áno
vyjskovsky_1.jpg

Popis trasy

Z e-bike požičovne v Hornel Lehote vedie ďalšia cesta k ,,orosenej" odmene blízko Vajskovského vodopádu, kde posledných 800 m prejdete po turistickom chodníčku k jednému z našich najkrajších vodopádov. Lesnými cestičkami pomedzi Nízkotatranské hory prídete k obľúbému jazeru Krpáčovo, kde sa môžete osviežiť a svoje sily aj e-bike dobiť v hoteli Polianka nad jazerom a ďalej pokračovať až takmer na koniec Vajskovskej doliny, ktorá ústí pod hrebene Tatier. Vajskovský vodopád nikdy nebol tak blízko!

Trasa sa začína v Hornej Lehote, odkiaľ miernym stúpaním po asfaltovej ceste odbočíme k prameňu Sama Chalupku. Tu sa napojíme na zelenú cyklotrasu 5552, ktorá sa prelína s turistickým chodníkom ,,Partizánska cesta" značený červenou značkou a vedie nespevneným chodníkom so štrkovým povrchom 3,7 km k rázcestiu hotel Junior, nad jazero Krpáčovo, kde sa môžete príjemne schladiť.

Ďalej trasa pokračuje popod jazero zelenou cyklotrasou 5552 pomedzi chaty a vyústi na hlavnej ceste, kde pokračujeme dole smerom na rázcestie Črmné pri pamätníku SNP.

Tu sa napojíme na žltú cyklotrasu 8599, ktorá pokračuje asfaltovou cestou Vajskovskou dolinou k rázcestiu Pálenice.

Tu cyklotrasa končí a začína sa turistický chodník v prírodnej rezervácii, kde je povolený vstup len pre peších turistov. V prípade záujmu o návštevu Vajskovskému vodopádu odporúčame si objednať sprievodcu, ktorý vám postráži bicykle na rázcestí a vy sa môžete vybrať na túru k vodopádu (2 hod.).

Naspäť sa vraciame tou istou trasou cez Črmné,  Krpáčovo na Tále.

Rázcestia cyklotrasy:

žltá 8551 (1,4 km)

zelená 5552 (3,2 km)

žltá 8554 (5,4 km)

zelená 5552 (9 km)

žltá 8599 (16,7 km)

Mapa

Vzdialeniosť v km: 33     Výškové metre : 1030