Používaním stránok prevádzkovaných horehronie.sk  súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. 

Ako sa pripraviť na Horehronské cyklodreziny?

Hronec / Čierny Balog.

Kde premávajú? Čo si vziať so sebou? A čo môžem vidieť?

Z pôvodných 139 km lesnej úzkokoľajky sa vďaka oddaným dobrovoľníkom dodnes zachovalo necelých 20 km trate, ktorá ale našla svoje nové využitie a vozí turistov Čiernohronskou železnicou na tri rôzne smery, pričom úsek medzi Hroncom a Čiernym Balog našiel nové využitie a koľajnicami Hrončianskej doliny brázdia cyklodreziny.

Čo je to cyklodrezina?
Cyklodrezina je ľahké koľajové vozidlo s dvomi bicyklami, poháňané silou svalov na princípe bicyklovania. Drezina v minulosti slúžila na prepravu robotníkov po koľajniciach k miestu výkonu práce, zvyčajne do neprístupných dolín lesov, ktorých ťažba bola vtedy hlavnou hospodárskou činnosťou.

 Ako otočiť cyklodrezinu? 

Krátky video návod alebo inštruktážne video ako si mechanicky otočiť cyklodrezinu nájdete tu: https://bit.ly/3vVeyEM

Kedy premáva a po akej trati?

Cyklodreziny jazdia denne po lesnej úzkokoľajke Čiernohronskej železnice mimo vlakovej sezóny. Koľaj len jedna a tak cyklodrezina jazdí vo vyhradených časových intervaloch vždy len v jednom smere. To znamená, že z depa šliapete na konečnú, kde si drezinu otočíte a vrátite sa do depa.

 

Z 1. depa v obci HRONEC:
Dopoludnia je trať otvorená a prejazd je povolený v čase 9:00 - 12:00 hod. v smere Hronec – Čierny Balog – časť Šánske / Čierny Balog – hl. stanica podľa aktuálnej vlakovej sezóny.
Poobede je trať otvorená a prejazd povolený v čase 12:00 – 18:00 v opačnom smere Čierny Balog – Hronec.
Trať je mimo prevádzky a je len jedna, preto je premávka jednosmerná a nehrozí stretnutie sa s vlakom, či drezinou.

 

Z 2. depa v ČIERNOM BALOGU:
V párne hodiny vždy o 10, 12, 14 hodine je povolený prejazd v smere Čierneho Balogu . Dobroč mimo vlakovej sezóny.
V nepárne hodiny vždy o 11, 13, 15 hodine je hodine je povolený prejazd v smere Dobroč - Čierny Balog.

cyklodreziny 12

Kde premáva?
Cyklodreziny jazdia z 2 rôznych výdajných miest na 2 tratiach a podľa časového harmonogramu, nakoľko trať je jednosmerná a v daných časových intervaloch je prejazd drezinou povolený len v jednom smere. Napríklad dopoludnia je povolený smer Hronec – Č. Balog a popoludní smer Č. Balog – Hronec.

Hlavné depo a výdajné miesto sa nachádza v obci Hronec - námestie, kde je k dispozícii 10 cyklodrezín. V minulosti veľmi obľúbená trať Čiernohronskej železnice vedúca krasovým územím popri meandroch Hrončianskej doliny našla svoje využitie ako hlavná trať cyklodrezín. Zážitková jazda vedie z hutníckej obce Hronec s prvým liatinovým mostom z čias Uhorska až na Šánske v Čiernom Balogu.

Jazda je možná Hrončianskou dolinou v smere Hronec – Čierny Balog časť Šánske počas vlakovej sezóny s dĺžkou 6 km. Mimo vlakovej sezóny môžu turisti šliapať z Hronca až do Čierneho Balogu na staničku Čiernohronskej železnice s dĺžkou 9 km.
Na trase nájdete i miesta so zastávkami, kde je možný oddych, prestávka či piknik.

Druhé depo a výdajné miesto sa nachádza v obci Čierny Balog priamo na staničke Čiernohronskej železnice, kde sú k dispozícii 4 cyklodreziny.
Tu je možná jazda na cyklodrezinách len mimo vlakovej sezóny a to v smere Čierny Balog – Dobroč s dĺžkou 4 km. Cyklodreziny tu prechádzajú svetovou raritou pomedzi tribúnu a futbalové ihrisko, kde sa odohrávajú mieste derby.

cyklodreziny 15

Čo treba vedieť o jazde na cyklodrezine?
Cyklodrezina je určená pre 4 osoby – 2 až 3 dospelé a 1 dieťa do 150 cm.
Dve osoby bicyklujú akoby na klasických bicykloch a poháňajú tak celú drezinu a dve osoby môžu sedieť na samostatných sedadlách a vychutnávať si krásu Hrončianskej doliny.
Miesta na sedenie sú vybavené bezpečnostnými pásmi, vpredu je miesto určené pre dieťa a vzadu aj pre dospelú osobu. Drezina má vpredu košík na ľahkú batožinu.

Ako si môžem požičať cyklodrezinu?

Sezóna cyklodrezín trvá od 1. mája až do jesene kým trať nezmizne pod snehom 😊

1. cyklodrezinu si musíte objednať vopred na www.cyklo.horehronie.sk
2. vyberiete si miesto nástupu Hronec alebo Čierny Balog
3. zvolíte si termín, 1 drezina sa vždy požičiava
     na 1 celý deň v Hronci
     na 2 alebo 4 hodiny v Čiernom Balogu.
4. Vyplníte krátky objednávkový formulár a kliknete Rezervovať
5. Následne počkáte na potvrdenie Objednávky e-mailom.
6. Aby sa dreziny nekrižovali, v deň zapožičania sa musíte na miesto vyzdvihnutia dostaviť presne včas objednania:
,,Nástupná stanica Hronec – námestie“ o 9:00 hod.
,,Čierny Balog – hl. stanica“ o 10:00 / 12:00 / 14:00 hod.
7. Sprievodca s Vami podpíše Nájomnú zmluvu, uhradíte v hotovosti poplatok, preberiete si cyklodrezinu.
8. Sprievodca Vás poučí o prevádzkových podmienkach, ktoré zároveň podpíšete.
9. Sprievodca Vám odovzdá zámku, aby ste si v prípade zastavenia a opustenia dreziny, mohli pohodlne drezinu zamknúť a vydať sa na krátky výlet.
10. Drezinu si v Konečnej zastávke musíte na trati otočiť pomocou jednoduchého mechanizmu tzv. točne. Podľa pokynov sprievodcu.
11. Drezinu vrátite v dohodnutom čase podľa nájomnej zmluvy na Nástupnú stanicu Hronec – námestie / Čierny Balog –hl. stanica, kde ju uzamknete zámkom a oznámite Sprievodcovi čas vrátenia.

cyklodreziny 13

Čo si mám obliecť a zobrať so sebou?
Trať vedie Hrončianskou dolinou s lesným porastom, ktorá je počas horúcich dní výborným osviežením, ale počas chladných dní odporúčame teplé a vetru odolné oblečenie, rukavice, čiapky a čelenky.
Ak máte chuť na tradičnú opekačku, ohnisko s prístreškom nájdete na odbočke Sv. Ján a pred jazdou si môžete priamo v Hronci v potravinách zakúpiť špekačky, či v miestnej pekárni domáci chlebík.

Novinkou je piknik – regionálny balík
Aby návštevníci po šliapaní neostali hladní, pripravili sme pre malé prekvapenie v podobe osvieženia z regionálnych pultov. V balíčku k Horehronskej drezine si malí i veľkí prídu na svoje a nájdu si niečo pod zub i na pamiatku. Objednať si ho môžu priamo ku drezine.
Zároveň sme pripravili i piknikové deky, ktoré bude možné zapožičať si ku drezine.

cyklodreziny 14

Čo môžu turisti vidieť a kde sa zastaviť?

V Čiernom Balogu turisti nájdu:
- múzeum Čiernohronskej železnice,
- reštauráciu s výdajným okienkom Lampáreň,
- novú vyhliadkovú vežu Pustý vrch v časti Dobroč,
- alebo sa môžu vydať do Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline.

Trať z Hronca vedie krasovým územím popri meandroch Čierneho Hrona v príjemnom prostredí nedotknutej prírody. Turisti si môžu oddýchnuť:
- na zastávke Svätý Ján s veľkým dreveným prístreškom a ohniskom s možnosťou opekania
- ďalšia zastávka je na začiatku Čierneho Balogu v časti Šanske s malým dreveným prístreškom s preliezkami i ohniskom.
- V Šánskom si môžu turisti počas vlakovej sezóny odparkovať a uzamknúť dreziny, nastúpiť na vláčik Čiernohronskej železnice, ktorá smeruje priamo do Čierneho Balogu

Popri trati zároveň vedie nový asfaltový cyklochodník bez prístupu motorových vozidiel, preto je Hrončianska dolina obľúbenou destináciou pre rodiny s deťmi a turistov na bicykloch, kolieskových korčuliach, či elektrobicykloch, pretože v regióne sa nachádza až 9 požičovní elektrobicyklov.

cyklodreziny 18

Čiernohronská železnica odštartuje sezónu 9. mája
Na hlavnej stanici Čierny Balog môžu turisti nastúpiť na vlak Čiernohronskej železnice v zmysle aktuálneho cestovného poriadku sú k dispozícii trasy:
- do Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline
- na Dobroč cez futbalové ihrisko
- Šánske

Kedy premáva Čiernohronská železnica ?
V máji od 8. do 28. 5. budú vlaky premávať podľa pravidelného cestovného poriadku len počas víkendov do Vydrovskej doliny pri zakúpení min. 3 celých vstupeniek.

V júni od 29. 5. - 30. 6. budú vlaky premávať denne do Vydrovskej doliny pri zakúpení min. 3 celých vstupeniek a iba soboty na trasách Čierny Balog - Dobroč a Čierny Balog - Šánske.

Počas hlavnej letnej sezóny od 1. 7. - 1. 9. budú jazdiť vlaky denne na všetkých 3 trasách podľa pravidelného cestovného poriadku.

ciernohronska zeleznica

 

 


REGIÓN HOREHRONIE
oblastná organizácia cestovného ruchu

Klaster Horehronie

združenie cestovného ruchu


Nám. gen. M.R. Štefánika 3
977 01 Brezno

Telefón: +421 911 633 119
E-mail: info@horehronie.sk

www.slovakia.travel

Aplikácia na GPX zadarmo

movingworld.de

Aplikácia na GPX zadarmo (Android)

GPX viewer

Copyright © 2018 Všetky práva vyhradené.