Používaním stránok prevádzkovaných horehronie.sk  súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. 

Horehronské cyklodreziny odštartujú zo svojho depa po ročnej prestávke

Hronec / Čierny Balog

Na lesnej úzkokoľajke budú od 1. mája opäť jazdiť unikátne cyklodreziny!

Horehronské cyklodreziny začali písať svoj príbeh prvý krát na Slovensku už v roku 2019. Avšak slovenská legislatíva nepoznala takýto dopravný prostriedok alebo skôr športové náčinie, a tak celý rok 2020 ostali zamknuté v depe a oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE ako prevádzkovateľ, bola nútená začať legislatívne konanie. Novela zákona bola po ročnom boji podpísaná prezidentkou v novembri 2020 s účinnosťou v decembri 2020.

cyklodreziny 1

Oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓNU HOREHRONIE ale počas tohto roku nezaháľala: ,,Oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE v spolupráci s Čiernohronskou železnicou , .n.o. a so spolufinancovaním krajskou organizáciou cestovného ruchu banskobystrický kraj Turizmus obnovila vozový park cyklodrezín a tak v sezóne 2021 budú štartovať vynovené cyklodreziny v zelenej farbe s ľahším prevodom a doplnkovou výbavou ako sú košíky, piknikové deky a iné." uviedla výkonná riaditeľka Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková.

Sezóna cyklodrezín začína 1. mája a bude trvať v závislosti od poveternostných podmienok až kým koľajnice nezapadnú snehom. Na cyklodrezine sa môžu turisti previesť na dvoch tratiach a to z Hronca do Čierneho Balog alebo na kratšej trasy z Čierneho Balogu do časti Dobroč. Novinkou je aj Piknik – regionálny balík, ktorý si môžu turisti doobjednať ku cyklodrezine, rovnako tematické jazdy a iné milé prekvapenia.

cyklodreziny 16

Kde premáva?
Cyklodreziny jazdia z 2 rôznych výdajných miest na 2 tratiach a podľa časového harmonogramu, nakoľko trať je jednosmerná a v daných časových intervaloch je prejazd drezinou povolený len v jednom smere. Napríklad dopoludnia je povolený smer Hronec – Č. Balog a popoludní smer Č. Balog – Hronec.

Hlavné depo a výdajné miesto sa nachádza v obci Hronec - námestie, kde je k dispozícii 10 cyklodrezín.
V minulosti veľmi obľúbená trať Čiernohronskej železnice vedúca krasovým územím popri meandroch Hrončianskej doliny našla svoje využitie ako hlavná trať cyklodrezín. Zážitková jazda vedie z hutníckej obce Hronec s prvým liatinovým mostom z čias Uhorska až na Šánske v Čiernom Balogu.

Jazda je možná Hrončianskou dolinou v smere Hronec – Čierny Balog časť Šánske počas vlakovej sezóny s dĺžkou 6 km. Mimo vlakovej sezóny môžu turisti šliapať z Hronca až do Čierneho Balogu na staničku Čiernohronskej železnice s dĺžkou 9 km.
Na trase nájdete i miesta so zastávkami, kde je možný oddych, prestávka či piknik.

Druhé depo a výdajné miesto sa nachádza v obci Čierny Balog priamo na staničke Čiernohronskej železnice, kde sú k dispozícii 4 cyklodreziny.
Tu je možná jazda na cyklodrezinách len mimo vlakovej sezóny a to v smere Čierny Balog – Dobroč s dĺžkou 4 km. Cyklodreziny tu prechádzajú svetovou raritou pomedzi tribúnu a futbalové ihrisko, kde sa odohrávajú mieste derby.

Viac informácií o drezinách sa dočítate v článku Ako sa pripraviť na Horehronské cyklodreziny.

 


REGIÓN HOREHRONIE
oblastná organizácia cestovného ruchu

Klaster Horehronie

združenie cestovného ruchu


Nám. gen. M.R. Štefánika 3
977 01 Brezno

Telefón: +421 911 633 119
E-mail: info@horehronie.sk

www.slovakia.travel

Aplikácia na GPX zadarmo

movingworld.de

Aplikácia na GPX zadarmo (Android)

GPX viewer

Copyright © 2018 Všetky práva vyhradené.