Používaním stránok prevádzkovaných horehronie.sk  súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. 

Ako sa pripraviť na Horehronské cyklodreziny?

Hronec / Čierny Balog.

Na úzkokoľajovej trati medzi obcami Hronec a Čierny Balog jazdí ja bicykluje po koľajniciach už od 23. augusta. Kde premávajú? Čo si vziať so sebou? A čo môžem vidieť?

Horehronske cyklodreziny web

Trať medzi stanicou Hronec a Čierny Balog našla svoje nové jedinečné využitie - jazdu na cyklodrezinách.

Čo je to cyklodrezin?

Cyklodrezina je ľahké koľajové vozidlo, ktoré je poháňané silou svalov na princípe bicyklovania. Drezina v minulosti slúžila na prepravu robotníkov po koľajniciach k miestu výkonu práce, zvyčajne do hlbokých dolín lesov, ktorých ťažba bola vtedy hlavnou hospodárskou činnosťou. Dnes sa celá úzkokoľajová lesná trať a jazda Čiernohronskou železničkou využíva len na prepravu turistov a tak aj dreziny sú prispôsobené na dobrodružnú jazdu návštevníkov na princípe bicyklovania.

 

Čo treba vedieť o jazde na cyklodrezine?

Cyklodrezina je určená pre 2 osoby, ktoré bicyklujú a 2 až 3 osoby, ktoré môžu sedieť vzadu na meter širokej lavičke s opierkami. Drezina má vpredu košík na batožinu. Drezina má predné a zadné brzdy ovládané ako na klasickom bicykli.

Trať je dlhá 6 až 9 km so zastávkami, kde je možný oddych, či prestávka.

 

Kedy si môžem požičať cyklodrezinu?

 1. cyklodrezinu si musíte objednať vopred na www.cyklo.horehroni.sk
 2. vyberiete si termín, 1 drezina sa vždy požičiava na 1 celý deň
 3. vyplníte objednávkový list, ktorý automaticky vygeneruje aj nájomnú zmluvu na Vaše meno a kliknete na políčko Rezerovať
 4. počkáte max. 24 hod. na potvrdenie Objednávky, ktoré Vám príde E-mailom. Bez tohto potvrdenia nie je Rezervácia platná.
 5. keď Vám príde E-mailom potvrdenie Objednávky termín zapožičania si dreziny je záväzný
 6. v deň zapožičania dreziny sa musíte na miesto vyzdvihnutia dreziny ,,Nástupnú stanicu Hronec – námestie“ dostaviť presne o 9:00 hod.
 7. Sprievodca s Vami podpíše Zmluvu o nájme, ktorá Vám bola zaslaná aj e-mailom v zmysle Rezervácie.
 8. Uhradíte v hotovosti 30,00 €.
 9. Sprievodca Vás poučí o prevádzkových podmienkach, ktoré zároveň podpíšete
 10. Sprievodca Vám odovzdá zámku, aby ste si drezinu v prípade zastávky a opustenia dreziny, mohli pohodlne drezinu zamknúť a vydať sa na krátky výlet.
 11. Drezinu si v Konečnej zastávke musíte na trati otočiť podľa pokynov Sprievodcu.
 12. Drezinu vrátite do 18.00 do miesta odovzdania/vyzdvihnutia dreziny na Nástupnú stanicu Hronec – námestie, kde ju uzamknete zámkom.

 

 Kedy premáva a po akej trati?

Dopoludnia je trať otvorená a prejazd je povolený v čase 9:00 - 12:00 hod. v smere Hronec – Čierny Balog.

Poobede je trať otvorená a prejazd povolený v čase 12:00 – 18:00 v opačnom smere Čierny Balog – Hronec.

Trať je mimo prevádzky a je len jedna, preto je premávka jednosmerná a nehrozí stretnutie sa s vlakom, či drezinou.

 

Čo si mám obliecť a zobrať so sebou?

Trať vedie Hrončianskou dolinou s lesným porastom, preto odporúčame teplé a vetru odolné oblečenie, čiapky alebo čelenky. Odporúčame tiež deku na lavičku, piknikovú deku. V prípade, že sa chystáte na piknik v prírode, v Hronci na námestí si môžete zakúpiť špekačky, vodu a iné potreby v Potravinách.

 

Kde premáva cyklodrezina?

V minulosti veľmi obľúbená trať Čiernohronskej železničky vedúca krasovým územím popri meandroch Hrončianskej doliny bude opäť prístupná verejnosti aj keď v trochu inej podobe. Zážitková jazda cyklodrezinou z hutníckej obce Hronec s prvým liatinovým mostom v Uhorsku až na Šánske v Čiernom Balogu bude opäť veľkým zážitkom.

V Čiernom Balogu turisti nájdu múzeum železnice, novú vyhliadkovú vežu, alebo sa môžu vydať do Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline.

Nástupná stanica je v obci Hronec v časti námestie presne o 9:00 hod.

Konečná zastávka v hlavnej letnej sezóne od 1.5 - 15.9. je v Čiernom Balogu v časti Šanske.

Konečná zastávka mimo hlavnej sezóny od 15.9. - 1.5. je v centre Čierneho Balogu, kedy je trať pre cyklodreziny otvorená po hlavnú stanicu Čiernohronskej železničky.

 

Čo môžu turisti vidieť a kde sa zastaviť?

Trať vedie krasovým územím popri meandroch Čierneho Hrona v Hrončianskej doline v príjemnom prostredí nedotknutej prírody.

Turisti si môžu oddýchnuť  na zastávke Svätý Ján s veľkým dreveným prístreškom a ohniskom s možnosťou opekania.

Ďalšia zastávka je na začiatku Čierneho Balogu v časti Šanske s malým dreveným prístreškom s preliezkami. Tu si môžu turisti počas hlavnej letnej sezóny odparkovať a uzamknúť dreziny a nastúpiť na vláčik Čiernohronskej železničky, ktorá smeruje priamo do Čierneho Balogu a následne pokračuje aj do Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline alebo na Dobroč cez futbalové ihrisko.

Popri trati zároveň vedie nový asfaltový cyklochodník bez prístupu motorových vozidiel, preto je Hrončianska dolina obľúbenou destináciou pre rodiny s deťmi a turistov na bicykloch, kolieskových korčuliach, či elektrobicykloch, pretože v regióne sa nachádza až 6 požičovná elektrobicyklov.

 

Aké sú GPS súradnice hlavných bodov?

Nástupná stanica 9:00 hod. Hronec - námestie            48.795367, 19.582266

Poslednázastávka: Čierny Balog – hl. stanica Čiernohronskej železničky  48.746128, 19.657426

 

Zastávky a body záujmu:

Svätý Ján – prístrešok na opekanie   48.781127, 19.592871

Šanske - prístrešok s preliezkami     48.768609, 19.616769

Čierny Balog – rozhľadňa                 48.738484, 19.685463

Čierny Balog – pizzeria                    48.748191, 19.650938

 

Koľko drezín je k dispozícii a dokedy budú v prevádzke

K dispozícii sú aktuálne 2 dreziny, avšak v depe čaká na renováciu ďalších 14 drezín, ktoré budeme postupne uvádzať do prevádzky a budú k dispozícii aj pre organizované podujatia, teambuildingy, skupinové zájazdy, exkurzie a iné.

 

Aká je história trate?

Trať bola postavená v časoch najväčšieho rozmachu drevospracujúceho priemyslu. Lesná úzkokoľajka v tomto úseku bola sprevádzkovaná už v roku 1909 za účelom prepravy dreva, neskôr sa stala s dĺžkou 132 km najdlhšou na Slovensku. V roku 1982 po nástupe automobilovej prepravy mala byť celá zošrotovaná, ale vďaka úsiliu dobrovoľníkov sa ju podarilo sčasti zachrániť a dnes slúži pre turistov. Trať preto prechádza bohatými lesmi a úsek Hronec - Šanske vedie krasovým územím Hrončianskou dolinou.

 

Aké sú prevádzkové podmienky?

Podmienky prevádzky:

Používanie dreziny, jazda v drezine a akákoľvek manipulácia s drezinou je na vlastnú zodpovednosť. Rýchlosť jazdy je potrebné VŽDY udržiavať takú, aby bolo možné bezpečne zastaviť pred akoukoľvek prekážkou - nezabudnite že oceľové kolesá sa pomerne ľahko začnú šmýkať po oceľovej koľajnici (predovšetkým za vlhka) a v šmyku sa výrazne predlžuje brzdná dráha! Za prípadnú zrážku je zodpovedný vždy vodič idúci zozadu.

Dbajte prosím predovšetkým na bezpečnosť detí, nevstupujte pred idúcu drezinu, nenaskakujte ani nevyskakujte za jazdy, ani sa nepohybujte počas jazdy po drezine. Na železničných priecestiach má síce železničné vozidlo prednosť pred cestnými vozidlami - uvedomte si však svoju zraniteľnosť a VŽDY prechádzajte cez priecestie so zvýšenou opatrnosťou.

Koniec úseku trate určeného pre prevádzku drezín je označený bežnou dopravnou značkou STOP s dodatkovou tabuľkou: Tu otočne drezinu. Nikdy nepokračujte v jazde za túto značku - v úseku za značkou premávajú bežné vlaky Čiernohronskej železnice a stretnutie s nimi by bolo pre Vás životu nebezpečné! Drezinu si musíte na koľajnici otočiť v opačnom smere jazdy.

Rovnako VŽDY dodržiavajte dohodnuté časy smeru jazdy - stretnutie drezín idúcich proti sebe opačným smerom je pre Vás tiež veľmi nebezpečné. Vinu i zodpovednosť za spôsobenú škodu nesie vždy ten kto porušil pravidlá. 

Drezina v smere Hronec – Čierny Balog má povolený prejazd výhradne v dopoludňajších hodinách od 9:00 do 12:00 hod.

Drezina v smere Čierny Balog – Hronec má povolený prejazd výhradne v odpoludňajších hodinách od 12:00 do 18:00 hod.  

Uvedené poučenie je neoddeliteľnou súčasťou Nájomnej zmluvy a podmienky vrátane dohodnutého úseku, času a smeru jazdy vodič preberajúci drezinu porozumel a má povinnosť vždy dodržiavať.

Svojim podpisom vyjadruje súhlas s uvedenými podmienkami.

.........................................

             Podpis

  

 

 


REGIÓN HOREHRONIE
oblastná organizácia cestovného ruchu

Klaster Horehronie

združenie cestovného ruchu


Nám. gen. M.R. Štefánika 3
977 01 Brezno

Telefón: +421 911 633 119
E-mail: info@horehronie.sk

www.slovakia.travel

Aplikácia na GPX zadarmo

movingworld.de

Aplikácia na GPX zadarmo (Android)

GPX viewer

Copyright © 2018 Všetky práva vyhradené.